Garnitur we współczesnej modzie męskiej

wpis w: Moda | 0

Garnitury marynarki BydgoszczGdybyśmy chcieli poszukać sztywnej definicji słowa „garnitur”, odnajdziemy w wikipedii kilka zdań na ten temat . Odczytamy tam, iż garnitur to wizytowe ubranie męskie, złożone z dwóch bądź trzech części, na które składają się: marynarka, spodnie i kamizelka. Garnitur składający się z wyżej wspomnianych części uszyty jest z tego samego materiału, o tym samym kroju oraz stylu. Gdybyśmy jednak chcieli przyjrzeć się definicji garnituru z punktu widzenia dzisiejszego spojrzenia świata mody, przekonamy się iż definicja odbiega nieco od rzeczywistości.

Z pewnością, kiedy powstawały pierwsze garnitury, były one szyte na miarę, według ściśle panujących norm, a ich kolor zawężał się do czerni i granatu. Dziś garnitury są przede wszystkim nie tylko męskie, ale również damskie, z czego te drugie zasługują na zupełnie oddzielną charakterystykę i opis. Jeżeli chodzi o garnitury męskie, owszem składają się jak dawniej z trzech zwyczajowych części, jednak dobranie koloru, materiału oraz samego kroju wygląda zdecydowanie inaczej, albowiem z wiekiem moda się zmienia, która każdego roku przynosi nowe trendy.

Dziś zdecydowanie najmodniejsze są garnitury dwu częściowe, gdzie marynarka posiada kieszenie z klapami klasycznymi bądź obecnie popularnymi klapami ostro zakończonymi. Przód marynarki zapinany jest na dwa guziki, rzadziej na trzy bądź jeden. Tył marynarki również wykańczany jest różnorodnie, z cięciami bądź bez, w zależności od gustów i upodobań klientów. W przypadku spodni również mamy pewne rozróżnienie, mogą one bowiem być szyte z zakładkami, zaszewkami, bądź zupełnie gładkie, o kroju węższym czy też szerszym, a wszystko po to aby dopasować się do najróżniejszych upodobań mody męskiej.

Również wybór tkaniny do uszycia garnituru stanowi sprawę zróżnicowaną. Są one bowiem szyte zarówno z czystej wełny, z mieszkanek wełniano-syntetycznych, zaś do najmodniejszych ostatnio zaliczamy garnitury ślubne szyte z wysoko-skrętnych tkanin wełnianych oraz wełniano-jedwabnych. Te ostatnie są wyjątkowo modne i szykowne ze względu na połysk, który nadaje garniturowi domieszka jedwabiu.

W doborze kolorów mamy na rynku mody zawsze dostępny czerń, granat oraz grafit, ostatnio modne są również wiosenno-letnie kolory, do których należą popiel, szarość, beż oraz czysta biel. Dodatki, jakimi są koszula, krawat, obuwie, a nawet skarpetki, zawsze dobieramy według gustu, ale również panujących zasad mody, aby całość prezentowała się elegancko i szykownie.

Podsumowując, możemy stwierdzić, iż „sztywna” definicja wyjęta ze słownika jest bardzo ogólna i mało precyzyjna, gdyż obecnie kreatorzy mody obalają wszelkie klasyczne zasady mody męskiej. Garnitur w świecie mody to elegancki, wygodny i precyzyjnie uszyty strój, będący podstawą modnego ubioru męskiego.